Spušteni kapci
Gravitacija i vreme ima svoj put sa svima nama, posebno našom kožom i mišićima. Kako starimo, koža gubi elastičnost i tonus mišića se smanjuje. Kada je reč o našim licima, naše oči mogu pokazivati prolazak vremena sa sve većim kapcima, zvanim ptoza. Droopi kapci naziv je za spuštene, klonule kapke. Nastaju zbog oslabljenog mišića , oštećenog živci na oku mišića ili izgubljene elastičnosti kože gornje kapke. Može uticati da oči izgledaju manje, ali može pokriti dio oka i uticati na vid . Ovo stanje je poznato kao ptoze i ima ga oko pet posto stanovništva u SAD, a izgledi rastu s dobi.
Uzroci spuštenih kapaka:
-
- Spušteni kapci mogu da se razviju kada se mišić koji podiže kapak (nazvan levator mišić) isteže se i slabi tokom vremena. Što je slabiji mišić levatora, teže je držati oči potpuno otvorene.
- Starost nije jedini krivac za ptozou. Medicinski uslovi kao što je oštećenje oka ili oštećenje nerva mogu ostaviti gornju ivicu gornjih kapaka niže od normalnog.
- Dete se može roditi sa ptozom. Ovo se dešava ako se mišići levatora ne razvijaju ispravno.
- Neki ljudi sa ptozom stalno nagnu glavu da vide bolje.
- Oftalmolog može popraviti ptozu, hirurški poboljšavajući funkciju gornjeg kapka i pomažući da se podigne. Ova operacija obično se vrši u ambulantnoj proceduri.
Ako vas spušteni kapci iritiraju ili utiču na vašu viziju, razgovarajte sa oftalmologom. Popravljanje ptoze može učiniti pogled na svet jasnijim i poboljšati izglede.
Ptoza je medicinski izraz za spuštanje gornje očne vjeđe. Spuštanje gornje vjeđe može utjecati na smanjenje vidnog polja kada kapak djelomično ili u potpunosti prekriva zjenicu oka.
Kod prisutnosti ptoze pacijenti imaju poteškoće s otvaranjem očnog kapka, te najčešće podižu obrve kontrakcijama čeonog mišića kako bi bolje vidjeli. U težim slučajevima, moraju dizati kapke prstima kako bi uopće vidjeli. Djeca s ptozom mogu imati poteškoće u razvoju vida, te može doći do razvoja ambliopije (lenjog oka) ili pak do zakašnjelog razvoja vizualne sposobnosti.